KPZ

Určite všetci správni skauti a skautky majú svoju malú krabičku poslednej záchrany tzv. kápezetku. KPZ je výborná vec pokiaľ sa stratíte, prípadne ste v núdzi. Obsahuje to najzákladnejšie na to aby ste prežili, prípadne sa v bezpečí dostali domov. Krabičku poslednej záchrany vymyslel už pred mnohými rokmi Jaroslav Foglar – Jestřáb. Od tej doby je používaná a uznávaná u všetkých skautov…

Čo obsahuje kápezetka?

• kúsok sviečky (najlepšie tortovej)
  • niekoľko zápaliek so škrkátkom
  • kúsok drôtika
  • kúsok špagátika
  • náplasť (rýchloobväz)
  • kúsok obväzu (dobre zabaleného)
  • 2-3 klinčeky rôznej veľkosti
  • zatváracie špendlíky
  • malá ceruzka
  • ihla a niť (biela a čierna)
  • 2-3 gombíky
  • kúsok brezovej kôry na zapálenie ohňa
  • Kúsok čistého papiera
  • žiletku (prípadne malý nožík, alebo niečo ostré)
  • kúsok kriedy (zabalenej)

Toto sú samozrejme iba tie najzákladnejšie veci, ktoré by mala obsahovať každá kpz-ka. Môžete si doplniť aj niečo vlastné čo si myslíte že ešte využijete napr.:

• náhradná žiarovka
  • guma na gumovanie
  • poštové známky
  • drobné mince napr. na autobus
  • rezervnú šnúrku do topánok
  • malá píšťaľka
  • malý otvarák na konzervy
  • hroznový cukor

Toto všetko by sa malo zmestiť do malej, najlepšie kovovej krabičky. Do vnútra krabičky ešte doplníme lístok so svojím menom a adresou. Z vlastnej skúsenosti môžem ešte odporučiť aby táto krabička bola aj vodotesná. To sa dá docieliť tak že ju na spojoch oblepíme elektrikárskou izolačnou páskou. Tým zaručíme to, že nám veci v krabičke nezvlhnú.
Krabičku by sme mali nosiť stále pri sebe, prípadne v ruksaku. Pre peniaze a zápalky samozrejme nejdeme pri každej príležitosti do kpz-ky, ale iba vtedy ak to naozaj potrebujeme. Pokiaľ na výprave alebo v núdzi nejakú vec z krabičky použijeme po príchode domov to tam ihneď doplníme.